: Arnavutköy Çeşmesi Sk. No:12/1 Arnavutköy- Beşiktaş - İstanbul : 0(212) 287 50 01/ 02 - 0(212) 257 85 58 : info@eraltd.com : 0(212) 263 73 03
PDF FORMATINDA ŞİRKET BİLGİLERİMİZ

Parlak Beton Uygulama

Beton Tozuması nedir ?

Beton içindeki kalsiyum ( kireç taşı ) nedeniyle tozuma yapan bir malzemedir. Yaya veya araç trafiği altındaki alanlarda beton zeminlerin tozumasını önlemek için ya bir kaplama yapmak ya da çok daha fonksiyonel ve uzun ömürlü olacak sıvı beton yoğunlaştırıcı (Ashford Formula) kullanmak gerekir.

 

Beton Tozumasına karşı neler yapılabilir?

Özellikle trafiğe dayanıklı olmayan ince epoksi, poliüretan gibi zemin kaplama sistemleri zaman içinde problem yaratabileceğinden ve tekrar tekrar uygulanması gerektiğinden sağlıklı bir yöntem değildir.

Ashford Formula ise betondaki çimento ile kimyasal tepkimeye girerek 3 boyutlu kristaller oluşturarak betonu granit gibi yapar.

Böylece tozumayan ve öncekine göre çok daha mukavemetli ve sağlam bir zemin elde edilir.

Ashford Formula  betonun yoğunluğunu arttırır, yüzeyini sertleştirir. Betonun içine penetre ederek çimento ile reaksiyona girer, üç boyutlu kristaller oluşturarak beton zemini yoğunlaştırır, sertleştirir, granitleştirir ve betonun tozumasını tamamen ortadan kaldırır.

Yoğun trafiğe dayanıklı olmayan reçine esaslı milimetre mertebesinde uygulanan endüstriyel zemin kaplamaları ve/veya ucuz cila, sealer, vs gibi yöntemler, günümüz gelişen modern ve teknolojik endüstriyel tesislerin, özellikle depo alanlarında ( yoğun forklift ve transpalet trafiği ) artık tercih edilmemeye başlandı.

Ucuz epoksi boya, poliüretan boya gibi ince film tabakası yaratan zemin kaplamaları, başta istenilen renklerde ve güzel görünmelerine rağmen, uzun ömürlü olmayışı yüksek bakım maliyetleri ve lekeli, problemli görünmeleri sebebiyle, zeminleriniz için doğru çözüm olamamaktadır.

 

Betonun parlaması, Beton parlatma, Betonun tozumaması

Betonun parlaklığı yüzeyinin düzgünlüğü, tozumaz oluşu ve ışığın kırılmadan gözümüze yansıması ile oluşur.

Bu öncelikle betonun uygulama aşamasında, helikopter perdah makinesi ile tepsi+bıçak perdahı ile çok düzgün yüzey elde edilmesi ile olacaktır. Çok düzgün perdahı yapılmış beton zeminler sadece Ashford Formula uygulanarak hem 20 sene garantili tozumazlık sağlanmış olacak hem de zamanla parlaklığı artacak, kolay temizlenen mermerimsi bir yüzey elde edilmiş olacaktır. Çok hızlı, ekonomik şekilde uygulanan bu sistem en çok tercih edilen sistemdir.

Beton yüzeyi bozuksa veya betonun yapısındaki agregaların ortaya çıkarılması isteniyorsa, beton zemin elmas uçlu büyük tip özel silim makinaları ile 4 ila 12 basamak arası taşlanıp, betonun düzeltilmesi ve parlatılması sağlanmış olur. Silim sayısı arttıkça zeminin yüzeyi düzelecek ve parlaklığı artacaktır.

 

Beton parlatma, Parlak Beton nedir ?

Betonun yüzeyini, vakumlu  özel elmas uçlu yüzey silim makineleri ve elmas pedlerle, kirli görünümlü beton yüzeylerin veya bozuk beton yüzeylerin sırasıyla kazıma, honlama ve parlatma basamaklarıyla aşındırılarak mermer ve granit parlaklığına ulaştırılmasıdır. Bu işlemlerin doğru şekilde yapılması ile beton zeminin yüzeyi düzelecek ve düzelen yüzey parlamaya başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de yapılacak yüzey işlemleri sırasında uygulanacak ve betona tozumazlık sağlayan sıvı malzemelerdir. Doğru ve kaliteli sıvı beton yoğunlaştırıcalar kullanarak (Ashford Formula) betona 20 sene garantili tozumazlık sağlanabileceği gibi, ucuz lityum silikat ve türevleri gibi malzemeler ile geçici bir tozumazlık da sağlanabilir.

Elmas silim işi genellikle benzer makinalar ve elmas uçlar ile yapılmaktadır fakat esasen tozumazlığı ve kalıcılığı sağlayan kullanılan sıvı malzemedir.

Son kullanıcı, kullanılacak sıvı beton yoğunlaştırıcı malzemenin, çoğu zaman ne markasını ne de içeriğini araştırmaktadır. Dolayısı ile taşlama/silim makineleri olan firmalar, rekabetçi fiyat vermek adına, müşteriye uygulamayı en ekonomik ve kolay bulunan ürün olan lityum silikat malzemeleri ile yapmaktadır.

Lityum silikat malzemeleri, en düzgün ve sağlam beton zeminlerde dahi beton tozumasına karşı tozumazlık garantisi verememekte dolayısı ile genellikle beton zemin silimi yapıldığında uygulanmaktadır.

Bu şekilde kalıcı olmayacak lityum silikat malzemeler ile yapılan uygulamalarda,  beton zemin, elmas uçlar ile yapılan silim sayesinde yine parlayacak, fakat kalıcı olmayan lityum silikat malzemesi sebebiyle zamanla parlaklığı azalacak ve tozumaya başlayacaktır. Böyle bir durumda zeminin tekrar silinmesi ve lityum silikat malzemenin tekrar uygulanması gerekecektir.

Rekabetçi fiyat vermek adına yapılan bir yanlış da zemini elmas uçlu özel silim makineleri ile çok sayıda silip düzeltmek ve bu şekilde parlaklık yaratmak yerine, zemini 3-4 kez silip yüzeyine guard/seal denen malzemeler ile parlaklık sağlamaktır. Bu belki ilk yatırım maliyetini düşürecek ama film tabakası yaratan seal/ guard gibi malzemeler, zamanla aşınacak ve ortaya betonun siliminden kaynaklanan çizikler çıkacak ve beton üzerindeki koruyucu malzeme aşındığından yine tozumaya başlayacaktır.

 

Yeni bir projeniz mi var ?

En doğru, kalıcı, ekonomik ve uzun ömürlü çözüm şağlam ve helikopter perdah makinası ile düzgün bir beton dökmek ve Ashford Formula uygulamaktır.

 

Mevcut yüzey sertleştici (kuartz veya korund) uygulanmış düzgün beton zemininiz mi var?

En doğru, kalıcı, ekonomik ve uzun ömürlü çözüm iyi bir temizlik sonrası direkt Ashford Formula uygulamaktır. Mevcut zeminde çıkmayan leke, vs var ise Ashford Formula uygulaması öncesi  zımparalama, keçeleme ve/veya ince bir silim yapılması uygun olacaktır.

Bu tip zeminlerde kaba taşlama ile zeminin yüzey sertleştirici katmanını almak tavsiye edilmez.

 

Mevcut sağlam ve düzgün beton zemininiz mi var?

En doğru, kalıcı, ekonomik ve uzun ömürlü çözüm iyi bir temizlik sonrası direkt Ashford Formula uygulamaktır. Mevcut zeminde çıkmayan leke, vs var ise Ashford Formula uygulaması öncesi  zımparalama, keçeleme ve/veya ince bir silim yapılması uygun olacaktır.

 

Mevcut sağlam ama bozuk yüzeyli beton zemininiz mi var?

En doğru, kalıcı, ekonomik ve uzun ömürlü çözüm özel elmas uçlu silim makineleri ile zemini silmek ve Ashford Formula uygulamaktır.

 

Her Türlü Betona Zemin Silimi yapılabilir mi?

28 günlük kürlenme süresini doldurmuş her türlü beton zemin elmas uçlu silim makineleriyle silinebilir. Bu işlem için beton zeminin yeni veya eski olmasının bir önemi yoktur.

Tabi ki düzgün bir şekilde perdahlanmış yüzeyi düzgün beton zeminlere silim yapmaya gerek olmadan sadece Ashford Formula uygulanarak çok  daha hızlı ve ekonomik şekilde hem parlaklık hem de 20 sene garantili tozumazlık sağlanmış olur.

Yüzeyi çok kirli, çatlaklar ve çukurlar bulunan beton yüzeylerin tamiratı yapılarak silinmesi de mümkündür, tabi ki beton silim uygulamasına başlamadan önce, yüzey ne kadar güzel ve sorunsuz ise silim + Ashford Formula sonrası elde edilecek yüzey de bir o kadar kusursuz ve estetik olur. ( tamiratlar ve çatlaklar uygulama sonunda görüneceği için )

 

Eski Beton Zeminlerin Tozumasını engellemek için silim şart mı ?

Hayır. Eğer mevcut beton zemin sağlam ve düzgün ise iyi bir temizlik sonrası direkt Ashford Formula uygulanarak 20 sene garantili tozumazlık sağlanmış olur.

Eski beton zeminler çok kirli ve düzgün değil ise elmas uçlu silim makineleri ile istenilen parlaklığıa göre silim sayısı belirlenerek silim yapıldıktan sonra Ashford Formula uygulanır.

 

Yeni yapılacak Beton Zeminlerin Tozumasını engellemek için silim şart mı ?

Hayır. En doğru, kalıcı, ekonomik ve uzun ömürlü çözüm sağlam ve helikopter perdah makinası ile düzgün bir beton dökmek ve Ashford Formula uygulamaktır.

Eğer yeni yapılan beton zemin çok düzgün bir şekilde ( tepsi+bıçak perdah) perdahlanmış,  betonun çatlamasını engellemek için doğru zamanda derz kesimleri yapılmış ise Ashford Formula uygulandıktan sonra elde edilecek sonuç da bir o kadar mükemmel, estetik ve fonksiyonel olur.

 

Daha önce Epoksi Kaplanmış Yüzeye Ashford Formula Uygulaması Yapılabilir mi?

Daha önce epoksi kaplanmış bir yüzey elmas uçlu silim makineleri ile silinerek öncelikle epoksinin tamamen beton yüzeyinden temizlenmesi gerekmektedir. Epoksi temizlendikten sonra istenilen parlaklığa göre silim etaplarına geçilir.

En doğrusu projenizin başında epoksi, poliüretan, vs gibi boyalardan uzak durmaktır. Trafiğe kullanım şartlarına göre yapılmamış yanlış zemin kaplamalarının  ilave kaldırılma maliyetleri olacaktır.

 

Beton tozumasına karşı kullanılan Ashford Formula nedir ?

Ashford Formula, beton ve çimento bazlı yapı malzemelerine penetre eden, onları koruyan, muhafaza   eden ve güçlendiren, renksiz, saydam bir sıvıdır.  Yüzeye etkin olarak penetre eder ve betonun bileşiklerini bir katı kütle halinde bütünleştirerek sertleştirir. Uygulama sonucunda , yoğunluğun artması ve    betonun ömrü boyunca sertleşmesi, güçlenmesi ve neme karşı koyması sağlanmış olur.