: Arnavutköy Çeşmesi Sk. No:12/1 Arnavutköy- Beşiktaş - İstanbul : 0(212) 287 50 01/ 02 - 0(212) 257 85 58 : info@eraltd.com : 0(212) 263 73 03
PDF FORMATINDA ŞİRKET BİLGİLERİMİZ

Lojistik Depo Zeminleri Q-A

Firmanızı kısaca tanıtarak, taşımacılık sektörüne verdiğiniz hizmetlerden bahseder misiniz?

1989 senesinden bu yana Endüstriyel Zemin Kaplaması konusunda faaliyet gösteren firmamız, bu konuda ihtisaslaşarak alanında Türkiye’nin en başarılı ve en büyük firması haline gelmiştir.

Türkiye genel temsilciliğini yaptığımız Stonhard, Latexfalt, Ashford Formula gibi dünyada alanlarında lider konumda bulunan firmaların değişik ürünleri ile, endüstriyel zemin kaplamaları konusunda kalıcı çözümler sunmaktadır. Farklı endüstri alanlarında faaliyet gösteren firmaların her türlü zemin problemlerine garantili ve anahtar teslimi olarak çözüm getiriyoruz. 4.000.000m2 den fazla başarılı referansı bulunan firmamızın sadece lojistik sektöründe 1milyon m2 den fazla referansı oluşmuştur. Büyük m2 lerdeki depo alanlarında, yoğun transpalet ve forklift trafiğine dayanıklı, ekonomik ve kalıcı bir çözüm için beton zeminler üzerine ASHFORD FORMULA uygulaması ile 20 sene tozumazlık garantisi verebiliyoruz.

Lojistik sektöründe ağırlıklı olarak kullandığınız ürünlerinizden bahseder misiniz?

Lojistik depo zeminlerinde ağırlıklı olarak LATEXFALT ve ASHFORD FORMULA malzemelerini kullanmaktayız.

Latexfalt 1,5cm kalınlığında derz ve ek yeri olmayan, yoğun transpalet ve forklift trafiğinde dahi tozumayan lojistik depo zemini kaplamasıdır. Plastisitesi ve elastisitesi olan bir depo  zemin kaplamasıdır. Problemli, eski kırılmış, derz ve çatlak problemi olan her türlü zemin üzerine mevcut zemini  kaldırmadan direkt uygulanır. Bu sayede eski veya yeni depo zeminlerinde çok ekonomik bir çözüm sunar. Latexfalt plastisitesi ve elastisitesi sayesinde kesinlikle ek ve derz yeri olmadığı için özellikle küçük, demir veya sert vulkolan tekerlekli yoğun taşıma trafiğine onlarca sene sorunsuz hizmet verir.

Ashford Formula ise 1940 lardan beri tüm Dünya’da uygulanmakta olan Amerikan menşeili bir üründür. Konusunda %70 si dünya Pazar payına sahiptir. Beton ve çimento bazlı tüm malzemelere (beton, yüzey sertleştiricili beton, mozaik, famerit, paledyen, vs.) yüzeyden 3 ila 8mm kimyasal reaksiyon ile penetre eder, böylece beton yüzeyinde sadece elmas ve granit gibi madenlerde bulunan tetragonal kristaller oluşturur. Bu sayede ASHFORD FORMULA betonun bileşiklerini katı bir kütle halinde bütünleştirerek sertleştiriyor. Uygulama sonucunda yoğunluğun artması, betonun ömrü boyunca sertleşmesi, güçlenmesi ve neme karşı koyması sağlanıyor.

Ayrıca betonun mukavemetini arttırır ve tozumasını engeller.  Zamanla beton, cilalanmış gibi güzel bir parlaklık kazanır. Zemin yoğun trafiğe ve düzenli temizliğe maruz kaldıkça daha iyi görünür, parlar.

Lojistik depolarda, imalat alanlarında, metro istasyonlarında, alışveriş merkezlerinde, yapı marketlerinde, stadyumlarda, havalimanlarında ve bunların otoparklarında ve depolarında yüz milyonlarca m2 referansı bulunan ASHFORD FORMULA çok ekonomik oluşu, uygulama kolaylığı ve uzun ömürlülüğü (20 sene garanti) sebebiyle özellikle uygulanmaktadır.

Depolar, soğuk hava depoları,  dağıtım tesisleri, havacılık hangarları, üretim tesisleri, gıda işleme ve dağıtım binaları, kağıt fabrikaları ya da tesisleri veya diğer geniş, iç ve dış açık betonarme zeminlerde kullanılır. Depoların dış manevra alanlarında betonu dona karşı, tuzlamaya karşı koruduğundan  ve ömrünü uzattığından özellikle kullanılır. Bu özelliğinden ötürü Sibirya, Canada, Colarado gibi Dünya’nın en soğuk bölgelerinde yol ve havalimanlarında ve deniz taşımacılığında tuzlu suya maruz limanlarda özellikle tercih edilir.

Depolama ve taşımacılık hizmetlerine yönelik olarak sektörel ya da müşteri bazlı farklı çözümleriniz var mı? Bu uygulamaları benzerlerinden ayıran özellikler nelerdir?

Türkiye’de genellikle depolar inşaat aşamasında yüzey sertleştiricili beton olarak yapılır. Lojistik depo devreye girdikten ve yoğun kullanım başladıktan sonra depo alanlarında kullanılan transpalet ve forkliftler zemini aşındırmakta ve kısa zamanda bu betonda bozulmalar ve tozumalar görülmektedir. Bunu engellemenin ve uzun seneler bakım gideri harcamadan problemsiz olarak kullanmanın yolu, bu betonları korumak ve dayanıklı hale getirmekten geçmektedir.

Ashford Formula bu açıdan önerebileceğim en ekonomik ve en uzun çözümlü ürün olacaktır. LATEXFALT Kaplamamız ise derz ve ek yeri olmadan uygulandığından özellikle gelişmiş elektronik istifleme makinelerinin, yoğun kullanım sonucu zemindeki derzlerden zarar görmesini önler.

Ayrıca akü şarj odaları gibi depoların farklı alanlarında farklı ihtiyaçlara göre değişik zemin kaplamaları da uygulamaktayız. Örneğin yoğun asit ve kimyasallara maruz bölgelerde bunlara dayanıklı özel zemin kaplamaları (STONHARD)yapmaktayız.

Dolayısı ile yukarda belirttiğimiz şekilde A dan Z ye her türlü ihtiyaca göre ekonomik ve uzun ömürlü zemin kaplama sistemi anahtar teslimi ve garantili olarak yapılmaktadır.

Bunlardan başka pazara lanse etmeyi düşündüğünüz yeni ürünler var mı ?

Pazara yeni olarak sunduğumuz RETROPLATE sistemi bulunmaktadır. Betonu yoğunlaştırma ve özel elmas silim makineleri ile silerek parlatma esasına dayanıklı bu sistem ise, eski veya yeni tüm betonları granit kadar güzel ve dayanıklı hale getirmektedir.  Retroplate uygulanmış beton zeminler üzerindeki yoğun trafikten aşınmaz ve retroplate sistem ile betonlara istenilen parlaklık verilebilir. Ağırlıklı olarak endüstriyel zeminlerde kullanılan Retroplate sistemi, son dönemlerde eğitim kurumlarında, avm, mağazalar gibi ticari alanlarda, showroom larda, mimarların tercihi olmaktadır. Epoksi, poliüretan, seramik, granit gibi zemin kaplamalarını yerine hem doğal oluşu hem de düşük maliyeti sebebiyle tüm Dünya’da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu sistem sayesinde 20-30 senelik yapılardaki beton zeminlere yüksek kozmetik ve fonksiyonellik kazandırmak mümkündür.