: Arnavutköy Çeşmesi Sk. No:12/1 Arnavutköy- Beşiktaş - İstanbul : 0(212) 287 50 01/ 02 - 0(212) 257 85 58 : info@eraltd.com : 0(212) 263 73 03
PDF FORMATINDA ŞİRKET BİLGİLERİMİZ

Beton Tozumazlık ile İlgili Sorular

Soru: Ashford Formula hangi konteynerlerda kullanıma sunulmaktadır?

Yanıt: 5 galonluk kovalar ve 55 galonluk bidonlar.

Soru: Ashford Formula kürleme maddesi olarak kullanılabilir mi?

Yanıt: Evet. 50 yıllık alan deneyimimizde birçok kez kanıtlamıştır ki Ashford Formula tam anlamıyla sıkı bir sertlik oluşturarak ve yüzey çatlamalarını en az hale getirip hatta bertaraf ederek mükemmel kürleme sonuçları meydana getirmektedir. Ashford Formula aynı zamanda membran kürler ya da ıslak kürler gibi diğer kürleme mekanizmalarıyla beraber de kullanılabilmektedir. Detaylar için Curecrete’i ya da yerel temsilcimizi arayınız.

Not: Ashford Formula membran değildir ve bu yüzden membranlar için ASTM C-309 kürleme standartlarının gereklerini karşılamamaktadır.

Soru: Ashford Formula prefabrik yapı sistemlerinde bağ kırıcılarla birlikte kullanılabilir mi?

Yanıt: Evet. Curecrete, birçok bağ kırıcı üreticisinden zemin/kalıp üzerinde Ashford işleminin çok iyi sonuç verdiğini kanıtlayan mektuplar almıştır. Ashford Formula zemin/kalıp üzerine yerinde uygulanmalıdır. Bağ kırıcılar daha sonra her zamanki usulde uygulanabilmektedir. Bir diğer seçenek ise levhayı kolay dağılabilen bir kürleme maddesiyle kürlemek, bağ kırıcıyı uygulamak, panelleri kaldırmak ve zemini şeritlemek çok iyi biçimde temizlemek ve daha sonra Ashford Formula’nü uygulamaktır. Not: Ashford Formulanün iyice işleyebilmesi için temiz ve çıplak beton üzerine uygulanmalıdır. Ashford Formula uygulanmadan önce bağ kırıcılar ve/veya kürleme maddeleri zeminden tamamen temizlenmelidir.

 

Soru: Ashford-işlenmiş betonda parlama ne kadar çabuklukta oluşur?

Yanıt: Parlaklığın oluşması tamamen zemin üzerindeki trafiğine ve fırçalamaya bağlıdır. Zemin aşınmaya ne kadar çabuk maruz kalırsa parlaklık o denli çabuk oluşur. Parlaklığın kendi kendine oluşmasından ziyade daha çabuk meydana gelmesini sağlayan birçok yol vardır. Bu işlemlerin ipuçları için Curecrete ya da yerel temsilcinizle irtibata geçin.

 

Soru: Ashford-işlenmiş betonda sızdırmazlık ne kadar çabuklukta oluşur?

Yanıt: Ashford Formula betona uygulandığında sızdırmazlık süreci sadece başlar. Sızdırmazlığın tamamlanması aylarca devam eden bir kimyasal reaksiyonun sonucudur. Bu sebeple, zemin ilk birkaç ay içerisinde lekelere karşı dayanıksız olacaktır. Curecrete müteakip yönergeleri tavsiye etmektedir:

*1) Yağ ve diğer kirleticilerin dökülebileceği ekipmanların ağzını bezle bağlayın

*2) Zemini düzenli olarak iyi bir deterjan ve sert ovalayıcı ekipmanla temizleyin. Ashford betonla reaksiyona girer girmez kirleticiler dışarıya çıkacak ve kolayca temizlenebilecektir. Temizleme işleminde kullanılan su aynı zamanda Ashford Formula’nün betonla reaksiyonunun hızlandıraracak ve sızdırmazlığı artıracaktır.

*3) Artıkları derhal temizleyiniz ve leke üzerine uygulayacağınız iyi bir yağ çözücü ile lekeleri çıkarınız. Zemin olgunlaştıkça, daha muntazam bir görünüme kavuşacaktır ve lekeler daha az fark edilebilir bir hal alacaktır. Ashford zemini tamamen kapladığında ise sonuçlar kalıcı olacaktır. Bu noktada, zeminin görünümünü sürdürmek için temizliğin sık yapılması gerekmektedir.

 

Soru:Ashford, betonu ne kadar sürede sertleştirir ve toza dayanıklı hale getirir?

Yanıt: Uygulamadaki birkaç saat içerisinde.

 

Soru : Ashford Formula’nü uyguladıktan sonra, zeminimde ya bir aşınma ya da tozlanma olursa?

Yanıt: Yapısal olarak sağlam bir betona Ashford Formula uygulandıktan sonra tozlanma ya da aşınma gerçekleşmeyecektir. Bu tam zaman alan kimyasal bir reaksiyondur. Eğer beton yapısal olarak sağlam değilse, Ashford uygulaması problemli betonun hatalarını kapatamaz. Bu tür durumlarda, beton test edildiğinde sonuçlar göstermiştir ki; Ashford Formula uygulandığı sırada beton yapısal içerik olarak zayıf bir durumdadır. Genel sorunlar, aşırı karbonatlama ve/veya yetersiz su- çimento bileşimleridir. Bunlar, yüzey problemleridir ve altındaki substratların içeriği ile hiçbir ilgisi yoktur. Fakat tecrübelerimize dayanarak, Ashford Formula’nün oldukça iyileştirici özellikleri sayesinde bu tür zeminlere uygulanabildiğini söyleyebiliriz. Bazı zeminlerde betonla ilgili sorunlar Ashford’un yardım edemeyeceği kadar ciddi olabilir. Eğer anormal şekilde yumuşak ya da kireçli bir zemininiz varsa Ashford Formula’nü iyileştirici yöntem olarak nasıl kullanacağınız konusunda yardımcı olması için, yerel temsilcinizi ya da Curecrete’i arayın.

 

Soru: Ashford Formula bir kaplama mıdır?

Yanıt: Hayır. Ashford Formula, bir kimyasal – reaktif sıvı sertleştirici ve kalınlaştırıcıdır. Yüzey üzerini astarlayarak değil, sağlamlığını, yoğunluğunu ve dayanıklılığını fazlalaştırarak korur.
Ashford Formula bir kez betona uygulandıktan ve etkileşime geçtikten sonra, yüzeyde hiçbir Ashford kalıntısı kalmaz. Kalan tek şey, parıldayan- sağlamlaşmış bir beton olur. Astarlama, film ile kaplama ya da çizilecek, yıpranacak, soyulacak bir zar bulunmaz.

 

Soru: Uygulama talimatlarında neden fazla kullanılmış malzemenin yüzeyden alınması gerektiği belirtiliyor?

Yanıt: Düzgün olarak yapılmış uygulamalarda, uygulamanın yapıldığı zemin üzerinde hiçbir Ashford Formula kalıntısı kalmayacaktır. Eğer reaksiyona geçmemiş, işlem uygulanmamış parçalar yüzeyde kalırsa bunlar, suyla temasa geçtiklerinde beyaz lekeler bırakacaktır. Eğer belirli bir miktarda Ashford yüzeyde kalırsa suyla temas ettiğinde ya da etmeden beyaz lekelere dönüşebilir.

 

Soru:Ashford uygulanmış zemine şerit çekebilir miyim?

Yanıt: Elbette. Ashford uygulanmış zemin ile şerit çekmekte kullanılan boyalar arasında hiçbir kimyasal uyuşmazlık bulunmamaktadır. Ashford Formula, uygulandıktan ve Portland çimentosu ile etkileşime geçtikten sonra, Ashford’dan geriye bir şey kalmaz. Kalan tek şey, sağlamlaşmış bir betondur. Yüzey, silikatlar bakımından oldukça zengindir fakat silikatlar zeminin içinde olduğu sürece, boya ile yapıştırmamak için hiçbir kimyasal neden yoktur. Eğer zemin profil açısından zayıfsa iyi bir mekanik birleşmeyi engelleyici sorunlar olabilir. Fakat sonuçta bu, Ashford Formula’nün varlığı ya da yokluğu ile değil, zemin bitirme ile ilgilidir,. Böyle durumlarda, pürüzlü yüzeyler için boya üreticisinin talimatları tamamıyla uygulanmalıdır.

 

Soru:Ashford uygulanmış zeminler kaygan mıdır?

Yanıt: Ashford uygulanması söz konusu zeminin kendisinden daha az ya da daha çok kaygan değildir. Dilerseniz, sürtünme katsayısı testi sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

 

Soru:Ashford Formula USDA onaylı mıdır?

Yanıt: Evet

 

Soru:Ashford Formula toksik, yanıcı ya da başka herhangi bir şekilde tehlikeli midir?

Yanıt: Hayır. Ashford Formula kokusuz ve tehlikesiz bir maddedir. Hiçbir patlayıcı organik bileşik ya da çözelti içermez. Ashford Formula, zehirsizdir ve zararlı gaz ya da buhar üretmez. Ashford Formula, tamamen su bazlıdır ve çevresel açından güvenlidir. Bu ürünü kullanmak için herhangi bir maske ya da koruyucu elbise kullanmak gerekmez. Daha fazla bilgi için, lütfen Curecrete Malzeme Güvenliği Veri tablosu’na başvurun.

 

Soru:Ashford Formula’nün iki kez uygulanması gerekli midir?

Yanıt: Hayır. İkinci opsiyonel uygulama bazen önceden parlama elde etmek için kullanılır ama Ashford Formula’nü tanıtan özellikler olan kürleme, sızdırmazlık, sertleştirme ve toza dayanıklı hale getirme sırasındaki performans için buna gerek yoktur.

 

Soru:Ashford Formula’nü uyguladıktan ne kadar sonra zemini kullanabilirim?

Yanıt: 2-3 saat sonra.

 

Soru:Ashford Formula’nün kuvertür oranı nedir?

Yanıt:Galon başına 200 feet 2.
Soru:Ashford Formula, inşaat malzemesi depoları için uygun mudur?

Yanıt: Bazı durumlarda, birtakım istisnalar olmasına rağmen genellikle hayır
Soru:Ashford Formula, herhangi bir inceltici ya da astara gereksinim duyar mı?

Yanıt: Hayır. Ashford, kutusında kullanıma hazırdır. Herhangi bir astara gerek yoktur. Tek gereksinim, stardart Portland çimentosu içeren çıplak, temiz bir betondur.

 

Soru:Eğer Ashford varillerim donarsa onları yine de kullanabilir miyim?

Yanıt: Evet. Fakat malzeme, kullanımdan önce eritilmeli ve hafifçe çalkalanmalıdır.

 

Soru:Ashford Formula’nın raf ömrü ne kadardır?

Yanıt: 2 yıl.

 

Soru:Ashford Formula, renkli betonlara da uygulanabilir mi?

Yanıt: Evet. Renklendiricinun betonun harç karışım santralinde eklendiği dirimler gibi eğer beton tamamen renklendirilmişse; Ashford Formula uygulanmadan önce beton, tamamıyla kürlenmelidir. Eğer beton, mineral tuzları ile lekelenmişse Ashford Formula, beton bir aylık bir küre tabi tutulmadan uygulanamaz. Not: Mineral lekeleri, betonun dökülmesinden 21 gün sonra ortadan kalkar, yani lekelerden bir hafta sonra Ashford Formula’nü uygulamak mümkündür.

 

Soru:Ashford Formula, normalde nerelerde kullanılır?

Yanıt: Depolarda, dağıtım tesislerinde, havayolu hangarlarında, üretim tesislerinde, gıda imalat ve dağıtım tesislerinde, kağıt ve hamur fabrikalarında ya da oldukça geniş zemin yüzeyine sahip diğer tesislerde.

 

Soru:Ashford Formula, buzhane veya dondurucu tesislerinde düzgün çalışır mı?

Yanıt: Evet. Bu tür tesislerde, yıllardır kullanılmakta ve mükemmel sonuçlar vermektedir. Yönergeler için Curecrete’i ya da yerel temsilcinizi arayınız.

 

Soru:Ashford Formula, uçucu küller taşıyan beton karışımlarında kullanılabilir mi?

Yanıt: Evet ama Curecrete, %15’ten fazla (toplam beton değerinin) uçucu kül içeren beton karışımlarından Ashford’un kullanılmasını önermemektedir.

 

Soru:Ashford Formula, havalı betonlarda kullanılabilir mi?

Yanıt: Evet.

 

Soru:Ashford Formula, dış beton yüzeylerinde de kullanılabilir mi?

Yanıt: Evet.

 

Soru:Akışkanlaştırıcı, geciktirici ya da hızlandırıcı gibi katkı maddeleri Ashford Formula’nü etkiler mi?
Yanıt: Hayır. Katkı maddelerinin oranının, üreticinin önerilerindeki oranı aşmaması şartı ile.
Not: Bir katkı maddesi olarak hızlandırıcı kalsiyum kloridin geçtiğimiz yıllarda daha az popüler hale gelmiştir. Bu madde; renk atmalarına, termal çatlamaların ve iç desteklerde korozyonun artmasına ve sülfat direncinin düşmesine yol açabilmektedir. Kalsiyum klorid kaynaklı problemler, Ashford Formula uygulansa da uygulanmasa da ortaya çıkabilmektedir.

 

Soru:Ashford Formula, polifiber ve çelik içeren karışımlarla birlikte kullanılabilir mi?

Yanıt: Evet. Ashford, fiberlerin etrafındaki beton macununu sertleştirecek, toz geçirmez hale getirecek ve yoğunlaştıracak ancak fiberlerin kendisi ile açıkça etkileşime geçmeyecektir. Ashford Formula, birçok polifiber ve çelik zeminde başarıyla kullanılmıştır.
Soru:Ashford Formula’nü kimler uygulayabilir?

Yanıt: Ürün sahipleri, müteahhidi ya da kalifiye uygulayıcılar tarafından taze betona uygulanabilir. Eğer alan sahibi ya da müteahhit malzemeyi uyguluyorsa Curecrete, destek vermek ve uygulamanın doğru yapılmasını garantilemek için bir saha teknisyeninin orada bulunmasını talep eder.
mevcut betonda ise Curecrete, sadece kalifiye uygulayıcıların yüzeyi hazırlama ve malzemeyi uygulama görevini üstlenmesini önerir.

Not: Birleşik Devletler sınırları dışındaki uluslar arası müşterilerimiz söz konusu olduğunda, Ashford Formula sadece yetkili uygulayıcılar tarafından uygulanabilir. Başka hiç kimse malzemeyi kullanamaz.
Soru:Ashford Formula’nün uygulanmasında, ne tür bir pompa tavsiye ediliyor?

Yanıt:. Curecrete, düşük basınçlı, yüksek volümlü herhangi bir pompa önerir. Genel bir bilgi olarak; bu, pompa malzemesinin 40- 70 psi (inch kare) alana aşağı yukarı dakika başına 3-5 galon dağıtacağı anlamına gelir. Marketlerde birçok iyi pompa bulunmaktadır, çoğu standart bahçe hortumu giriş ve çıkışı olan, basit, elektrikli modellerdir.