: Arnavutköy Çeşmesi Sk. No:12/1 Arnavutköy- Beşiktaş - İstanbul : 0(212) 287 50 01/ 02 - 0(212) 257 85 58 : info@eraltd.com : 0(212) 263 73 03
PDF FORMATINDA ŞİRKET BİLGİLERİMİZ

Beton Tozumaz Malzeme Uygulama Rehberi

YENİ BİTİRİLMİŞ BETON İÇİN TALİMATLAR

 1. Yüzey Hazırlığı

Bitirme işleminin hemen ardından kürleme ajanı olarak Ashford Formula’nın kullanılması durumunda yeni bitirilmiş beton yüzeyler için herhangi bir yüzey hazırlığına gerek bulunmamaktadır. Kalıpların yeni çıkarıldığı alanlarda tüm kalıp yağı ve kırıcı bileşik atıkları Ashford Formula’nın yüzeye tam olarak nüfuz etmesi için tamamıyla temizlenmelidir.  Ashford Formula 35°F/1.7°C – 135°F/57°C sıcaklıkları arasında uygulanabilir.

 1. Uygulama Talimatları

Adım 1

Perdahlama işleminden hemen sonra döşemenin üzaerinde yürüme için uygun hale gelmesiyle birlikte yüzeyi yaklaşık 5 m2 alan için bir litre olacak şekilde Ashford Formula ile yüksek hacimli bir spreyleme aracı ile iyice doyurunuz. Ashford Formula aynı zamanda doğrudan yüzeye dökülmek ve yumuşak bir süpürge ile yüzeye yayılmak suretiyle de uygulanabilir.
Not: Ashford Formula bir membran değil penetranttır. Ashford Formula’nın yüzey tarafından iyice emilebilmesi için yeteri kadar ürünün yüzey üzerinde kalması sağlanmalıdır. Yüzeyde yeteri kadar Ashford Formula’nın kaldığını anlamanın bir yolu malzeme dökülmüş yüzeyde adım atıldığında ayak izinin birkaç saniye kalmasıyla anlaşılabilir
. Islak yüzey elde edildiğinde Ashford Formula’yı beton yüzeye yumuşak bir süpürge ile yayabilirsiniz. Bu adım yüzey gerilimini kırarak ürünün içe nüfuz etmesine olanak sağlayacaktır.

 

Beton yüzeyin Ashford Formula ile ıslak halde en az 30 dakika kalmasını sağlayınız ve ardından Ashford Formula’nın yerde jel gibi kaygan hale gelmesi için bekleyiniz. Aşırı soğuk havalarda ve rüzgârsız koşullarda Ashford Formula’nın kaygan hale gelmesi 1 saat ya da daha fazla zaman alabilir. Çok aşırı sıcak havalarda ise Ashford Formula 30 dakikalık emme süresi tamamlanmadan kaygan hale gelebilir. Bu tür sıcak hava koşullarında Ashford Formula’nın kayganlaşmaya başlamasından en az 15-20 dakika kadar yüzeyin ıslak kalması için gerektiğinde ek ürün uygulaması yapılmalıdır.
Not: Döşeme üzerinde ürün emiş süresi boyunca herhangi bir nokta ya da alanın kuru kalmamasının sağlanması gerekmektedir. Kuru alan kalmasını önlemenin bir yolu süpürge yardımıyla Ashford Formula’nın fazla olduğu alanlardan kuru bölgelere doğru ürünün süpürülerek yayılması ya da daha fazla Ashford Formula uygulanmasıdır. Döşeme kenarları ve gözenekli alanlar çok daha çabuk kuruyacağı için bu alanlara özellikle dikkat edilmelidir.

Adım 2

Ashford Formula’nın kaygan hale gelmesinin ardından yüzeyi su ile hafif ıslatarak yıkayınız. Bu yıkama için düşük basınçlı sprey makinesi ya da hortum (hortum başı suyu serpeleyecek şekilde seçilmelidir) kullanılabilir. Bu adım Ashford Formula’yı tekrar çözündürecek ve böylelikle ürün jel gibi kaygan halini sürdürmeyecektir. Zemini bir fırça yardımıyla bastırarak fırçalayınız ve böylece Ashford Formula’nın yüzeye iyice nüfuz etmesini sağlayınız. Ashford Formula ikinci kez jel gibi kaygan hale gelene kadar bekleyiniz.

Adım 3

Bu noktada yüzeyi suyla tamamen yıkayınız. Bu yıkama aşamasında zemin fazla Ashford Formula’nın yüzeyden çıkarılması ve temizlenmesi maksadıyla sert bir fırça yardımıyla da aynı zamanda fırçalanmalıdır.

Adım 4

Döşemeyi lastik ağızlı silecekle suyu önünüze katarak ve döşeme kenarlardan itmek suretiyle kurutunuz. Bu aşamada zemin üzerinde hiçbir şey kalmayan çıplak beton gibi görünmelidir. Not: Lastik silecekle temizleme aşamasında bazen kaygan alanlar kalabilir. Bu yüzeyde hala fazla Ashford Formula artığı kaldığına işaret eder. Bu alanlar tekrar yıkanmalı ve yüzey tamamen kuruyana kadar silecekle temizlenmelidir.

EK BİLGİLER

 • Aşırı ve beklenmedik hava koşullarındaki –sıcak, soğuk, rüzgarlı ve diğer- uygulamalara yönelik sorularınız için bölgesel teknik temsilcinize danışınız.
 • Acil kürleme ihtiyacına bağlı olarak Ashford Formula uygulanmadan önce ya da sonra testere ile kesme işlemi yapılmış olabilir. Her iki durumda da kesme işleminden kaynaklanan toz ya da parçaların döşeme üzerinden hemen uzaklaştırılması önemlidir.
 • Anormal düzeyde gözenekli veya yumuşak beton zeminler fazladan Ashford Formula uygulamasını gerektirebilir. Bu aynı zamanda süpürülmüş ya da taranmış yüzeyler gibi açık yüzeyler için de uygulanır.
 • 200-RPM lik propan perdah aletiyle yüzeyin perdahlanması parlaklığın çok daha çabuk belirmesine yardımcı olacaktır. Bütün talimatlar için üretici firmanızla irtibat kurunuz.

MEVCUT BETON İÇİN TALİMATLAR

 1. Yüzey hazırlığı

Beton yüzey Ashford Formula’nın nüfuz etmesini engelleyecek herhangi bir malzemeden tamamıyla temizlenmelidir. Bu malzemeler kürleme ya da kaplama bileşikleri, boya ya da kaplamalar, inşaat laitansı ve herhangi bir yüzey kiri ya da toz olabilir. Bazı durumlarda, zemin soyulmaya ve aynı zamanda nötralize edilmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Not: Boya, şerit ya da herhangi bir yapıştırıcı ya da kaplama malzemesi uygulanacak olan tüm yüzeyler için Adım 2 (Seçenek 2) de belirtilen talimatları uygulayınız. Daha fazla bilgi için 800-998-5664 no.lu telefonu arayarak Ashford Formula teknik sorumlusuyla irtibat kurunuz.

Adım 1

30 dakika boyunca yüzeyin Ashford Formula ile ıslak kalmasını temin etmek için yüzeyi Ashford Formula ile ıslatınız.

Adım 2 (Seçenek 1)

30-40 dakika sonunda Ashford Formula’nın önemli bir kısmı yüzey tarafından emilmişse yüzeydeki  Ashford Formula (hala sıvı halde bulunan) fazlalıklarını süpürge ya da plastik silecekle temizleyerek önceden kuruyan kısımlara doğru bu fazlalıkları eşit miktarda dağıtmaya özen göstererek tüm beton yüzeyinin Ashford Formula’yı tamamen emmesi ve fazlalığın yüzeyden tamamen temizlenmesini temin ediniz.

Adım 2 (Seçenek 2)

30-40 dakika boyunca Ashford Formula’nın önemli bir kısmı hala yüzey üzerinde duruyorsa kaygan hale gelene kadar bekleyiniz ardından yüzeyi suyla yıkayarak Ashford Formula kalıntılarından iyice arındırana kadar temizleyiniz ve kurumasını temin ediniz. İlk 30 dakika içinde Ashford Formula kaygan hale gelmişse Yeni bitirilen Beton bölümündeki talimatları izleyiniz.

III. DIŞ CEPHE BETONLAR İÇİN TALİMATLAR

Adım 1

Düşük basınçlı yüksek hacimli spreyleme aleti kullanarak yüzeyin Ashford Formula ile ıslanmasını temin ediniz. Yüzey Ashford Formula ile parlayan ıslak bir görünümü 30 dakika boyunca korumalıdır.

Adım 2

30 dakikalık uygulama süresi sonunda bir süpürge ya da paspas yardımıyla Ashford Formula birikintileri ya da fazlalıklarını döşemeden temizleyiniz.

İPUCU: dokulu yüzeyler üzerinde Ashford Formula’nın iyi biçimde yayılabilmesi için geniş ve yumuşak uçlu bir el süpürgesi kullanınız.  

 1. YANDUVAR BETONLAR İÇİN TALİMATLAR
 1. ASHFORD FORMULA’NIN KALIPTA DÖKÜM KÜRLEMESİNDE KULLANILDIĞI ZAMANKİ YANDUVAR UYGULAMASI

Ashford Formula’nın döküm beton kürlemesinde kullanıldığı durumlarda “yeni bitirilmiş Beton” talimatlarını izleyiniz. Aşağıdaki hususlara özellikle dikkat ve özen göstermek önemlidir:

 • Döküm beton üzerindeki Ashford Formula kalıntılarının yıkama ve silme süreci sırasında tamamen temizlenmesini sağlayınız. Şayet silme işlemi esnasında bazı alanlar hala kaygansa bu alanlara tekrar yıkamak ve tekrar plastik uçlu silecekle Ashford Formula kalıntıları tamamıyla temizlenene kadar siliniz. Beton üzerinden herhangi bir madde kalmamış gibi görünmelidir.
 • Bağ kırıcı üreticisinin uygulama talimatlarını takip ediniz. Aynı zamanda, yeterli zamanda yeterli bağ kırıcının uygulanabilmesi için tanımlanan test işlemlerini takip ediniz.

 

ASHFORD FORMULA’NIN KALIPTA DÖKÜM KÜRLEMESİNDE KULLANILMADIĞI ZAMANKİ YANDUVAR UYGULAMASI.

Ashford Formula’nın beton yüzeyine uygulanmasından önce daha önce betonu kürlemek için herhangi bir malzeme kullanılmışsa öncelikli olarak bu malzemenin yüzeyden tamamıyla sıyrılması ve temizlenmesi çok önemlidir. Bağ kırıcılar ve/veya kürleme ajanları (zemin yüzeyinde kalırlar)  Ashford Formula’nın yüzeye nüfuz etmesine engel olarak yüzeyde beyazlamaya neden olurlar. Bu maddeler zemin yüzeyinden gerektiğinden temizlenebilecek şekilde tasarlanmışlardır ancak tamamıyla çıkarılmaları her zaman mümkün olmayabilir. Ashford Formula kesinlikle temiz ve çıplak beton yüzeyine uygulanmalıdır. Deneyimli zemin teknisyenleri zemin hazırlığını yapmalıdır.

Uygun zemin hazırlama talimatları için deneyimli Ashford Formula teknik temsilcisi ile irtibat kurunuz. Size en yakın temsilci için 800-998-5664 no.lu telefon arayabilirsiniz.

DİK YÜZEY UYGULAMASI

Adım 1

Ashford Formula’yı duvar yüzeyine düşük basınçlı bir spreyleme makinesiyle ya da silindir yardımıyla yukarıdan başlayarak duvar boyunca çalışma yönünüz doğrultusunda uygulayınız. Yüzeyin yeteri kadar ıslak kalması için yetecek miktarda malzemeyi uygulayarak ürün fazlalığının yukarıdan akmasını engelleyiniz.

Adım 2

DUVAR BOYUNCA ÇALIŞTIĞINIZDA DAHA ÖNCE Ashford Formula ile spreylenmiş alanlardan ürünü tamamen emmiş alanları tekrar spreyleyerek yüzeyin 30 dakika boyunca Ashford Formula ile ıslak halde kalmasını sağlayınız.

Adım 3

Uygulama yapılmış yüzeyin kurumasını sağlayınız. Eğer uygulama yapılmış yüzey kaplanacak, boyanacak ya da doğal görünümü korunacaksa dikey yüzeyi ilk 30 dakikalık uygulama süresini ardından 10 dakika boyunca bol su ile yıkayınız.

ASHFORD FORMULA™ UYGULAMALARI İÇİN GENEL TALİMATLAR

 • Sadece düşük basınçlı spreyleme aleti kullanınız. Gazsız sprey aleti malzemeyi atomize ederek solunmasına yol açacağı için kullanılmamalıdır.
 • Göz ve mukuslu gözeneklerde tahribata yol açabilir. Mukuslu gözenekleri ve gözleri malzemeyle temastan kaçınınız. Temas olduğu takdirde bol su ile 15 dk. Boyunca yıkayınız.
 • Şayet içildiği takdirde kişiyi kesinlikle kusturmayınız. Bol miktarda süt ya da su içiriniz. HEMEN BİR DOKTORA BAŞVURUNUZ.
 • Ashford Formula uygulanmış yüzey geçici olarak kaygan hale gelecektir. Düşmeleri engellemek için dikkat ve tedbiri elden bırakmayınız.
 • Cam, alüminyum ya da diğer parlak maddelerle malzemenin temas etmesinden sakınınız. Malzemenin temas etmesi durumunda, temas eden yüzeyi hemen ıslak bir beze siliniz ya da bol suyla yıkayınız. Pencere camına yakın uygulamalarda camın üzerin örtünüz.
 • Ürünü donmaktan koruyunuz. Eğer donarsa, kullanmadan önce buzu çözerek iyice çalkalayınız. Cüruflu ya da diğer yüksek derecede gözenekli malzemeler üzerinde kullanmayınız.
 • Asfalt yol kenarında kullanıldığı takdirde Ashford Formula kuru yüzey üzerinde ağarmalara neden olabileceği için ürün lekeleri bol suyla yıkanmalıdır.